Friday, 2017-02-24

Sponsors




Corporate Supporters

SAP logo

Program Committee

Martin Arlitt – HP Labs, USA
Jose Nelson Amaral – University of Alberta, Canada
Alberto Avritzer – Siemens Corporate Research, USA
Simonetta Balsamo - Università Ca' Foscari di Venezia, Italy
Giuliano Casale – Imperial College, UK
Lawrence Chung – University of Texas at Dallas, USA
Jeanine Cook – New Mexico State University, USA
Vittorio Cortellessa - Universita' dell'Aquila, Italy
Susanna Donatelli - University of Torino, Italy
Lieven Eeckhout - Ghent University, Belgium
Manoj Franklin - University of Maryland, USA
Pankaj Garg – Zeesource, USA
Rema Hariharan – AMD, USA
John Henning – Oracle, USA
Ravi Iyer – Intel Research, USA
Mathew Jacob – IISC, India
Carlos Juiz - Universitat de les Illes Balears, Spain
Dimitris Kaseridis - ARM, USA
Samuel Kounev – KIT, Germany
Klaus Lange – HP, USA
David Lilja – University of Minnesota, USA
Jenny Liu – PNNL, USA
Catalina Llado - Universitat de les Illes Balears, Spain
Anirban Mahanti – NICTA, Australia
Pat Martin- Queen’s University, Canada
Raffaela Mirandola - Politecnico di Milano, Italy
Dorina Petriu – Carleton University, Canada
Ralf Reussner – KIT, Germany
Alma Riska – EMC, USA
Kai Sachs – SAP, Germany
Seetharami Seelam – IBM Research, USA
Anand Sivasubramanian – Penn State University, USA
Mark Squillante – IBM Research, USA
Malgorzata Steinder – IBM Research, USA
Bronis Supinski – LLNL, USA
Pat Teller – University of Texas at El Paso, USA
Mirco Tribastone – LMU, Germany
Petr Tuma – Charles University, Czech Republic
Akshat Verma – IBM Research, India
Tom Wenisch – University of Michigan, USA
Murray Woodside – Carleton University, Canada
Zhibin Yu – Huazhong University, China
Xiaoyun Zhu – VMWare, USA

 

Additional Reviewers

Catia Trubiani    
Paul Berube
Jon Weissman
Jeeva Paudel
Andrej Podzimek
Ricardo Portillo
Byung-Chul Tak
Michael Hauck
Martin Decky
Stefan Appel
Qais Noorshams
Henning Groenda
Zoya Durdik
Klaus Krogmann
Sarala Arunagiri
Max Tschaikowski
Elvio Gilberto Amparore
Pere Bonet
Fabian Brosig
Sreekumar Vadakke Kodakara
Sarala Arunagiri
Peng Zhao
Ricardo Portillo
Fouad Omri
Pere Bonet
Diego Perez
Matthew Gaudet
Simon Spinner
Michal Papez
Erik Burger
Aleksandar Milenkoski
Phillipa Gill
Eoghan O'Neill
Cameron Kiddle
Stephan Kraft
Aaron Cragin